Gy.i.k

Gyakran ismétlődő kérdések

Nem érthet mindenki mindenhez. Ide gyűjtöttük ügyfeleink leggyakrabban felmerülő kérdéseit és az azokra adott válaszainkat.

  • Mi az Ortofotó és Valódi Ortofotó? True Ortho?

    Olyan légifelvétel, amelyek perspektivikus torzítástól teljesen mértékben mentesek. Az általunk előállított állományok nem 'ortogonális, térképi rendszerbe transzformált, mérhető légifényképek' hanem úgynevezett 'true ortho' technológiájú, valódi ortofotók. A városi térinformatikai rendszer esetén elengedhetetlen a házak közötti utcák felszínének pontos ismerete, ami a sima légifelvételek esetén nem adott. A mellékelt ábrán illusztráljuk a kettő közti különbséget. A jobb oldali képen látható valódi ortofotónak köszönhetően a megfigyelt objektumot teljes mértékben felülről, torzításoktól mentesen láthatjuk. Így a tervek pontosan rávetíthetők az építményre.

  • Munkáink során elengedhetetlen a True Ortho minőségű felvételek használata. Ennek érdekében a felvételeinket 78%-os oldalirányú és 82%-os hosszirányú átfedéssel késztjük – így nem marad olyan pont a területről, ami legalább 10 független fényképen ne szerepelne (míg a hagyományos nagygépes légifotók esetén, ahol 15-25% az oldalirányú átfedés több pont csak 2 képen szerepel, ami alapján nem is lehetséges ortorektifikálni azt).

  • Megfelelő átfedéssel összeszerkesztett ortofotók sokasága.

  • A lidar magyarul lézeres alapú távérzékelést jelent. A lézerfényt kibocsátó eszköz és a visszaverődő tárgy között képes megállapítani a pontos távolságot. Ám alkalmazhatósága közel sem merül ki ennyiben. A scanner egy perc alatt képes több millió pontot felmérni, így gyakorlatilag bármilyen építményt képes digitalizálni.

  • A Lidar scannerrel mért pontok halmazát hívjuk pontfelhőnek. Ez gyakorlatilag egy digitális háromdimenziós modell, amiben pontos méréseket végezhetünk, úgymint távolság, kerület, terület, térfogat, magasság, emelkedés stb.

  • A Lidarhoz hasonló távérzékelési eszköz, azonban itt a mérések nem lézerfény, hanem ultrahang segítségével történik. A technológia alkalmazható tavak, folyók medreinek feltérképezésére.

  • A vízlefolyási térkép egy domborzatmodell segítségével előállított térkép, amelyen - a pontos magassági értékeknek köszönhetően - azonnal szembe tűnnek az elsődlegesen veszélyeztetett területek egy esetleges áradás esetén.

  • Hőmérsékletileg színezett térkép, tized fokonként hőmérsékletet lehet mérni. Kiváló például elektromos hálózatok, napelemparkok hibáinak kiszűrésére. Kizárólag hőkamerával készíthető el.

  • Az igazi előny nem is a légifelvételezésben rejlik, hanem az ezt körülvevő térinformatikai rendszerben. A légifelvételezés egy mindennek alapjául szolgáló térkép, ami segít vizuálisan meghatározni a keresett objektumot/ területet.
    A rendszer legfőbb előnyei, hogy egy felületen tudjuk benne megjeleníteni a különböző térkép állományokat, úgy mint - a teljesség igénye nélkül - szabályozási tervek, közmű tervek, kataszteri térképek, stb.

  • A térinformatikai rendszerünk segítségével - benne a frissített légifelvételekkel - a valós állapotokra megjegyzéseket, feladatokat, hiba bejelentéseket hozhatunk létre. Kezelhetjük és rendszerezhetjük a közterületen lévő bérelt területeket, mindezt egy frissen aktualizált térkép felhasználásával.

  • Felméréseink során tömérdek felvételt gyűjtünk a kívánt területről. Ezt a rengeteg információt értékelhető adattá formáljuk, majd ezeket az adatokat feltöltjük egy általunk szolgáltatott térinformatikai rendszerbe. Ebből a rendszerből a felhasználók könnyedén elérik és kinyerik a kívánt adatokat, így a legtöbb esetben nem szükséges a helyszín fizikai bejárása, amivel rengeteg idő és pénz takarítható meg. A rendszer térinformatikai térképi adatai mellett megtalálható a Közterület használati alrendszer, a terv-tér lehetőség, KRESZ tábla rendszer kezelés, eszköz/gép kataszter nyilvántartás, valamint egy telefonos applikáció, ami nagymértékben megkönnyíti a közterületen dolgozók feladatait. A rendszer segítségével nyomon követhető és automatizálható a jelenléti ív, a munkával töltött órák száma, hogy ki milyen területeket járt be, ki hogy áll a feladataival, valamint hogy ez egyes dolgozók a feladataikkal mennyire vannak leterhelve.
    Közterület használat legfőbb előnye az egyszerűség.
    Akár otthonról, webes felületen is könnyedén igényelhetünk közterület használatot. Az 5 cm-en belüli pontosságú ortomozaik segítségével az igénylő egyszerűen ki tudja „pontozni” a neki szükséges területet. Hozzáírja, mettől meddig és mire szeretné használni, mire a rendszer automatikusan kikalkulálja a közterület használati díját. Így a hivatalban már egy kész igényléssel dolgozhatnak anélkül, hogy millió papírt kitöltöttek volna és az önkormányzat egy egzakt képet lát a bérelt területek állapotairól, tartozásairól is.

  • Ortofotót gyakorlatilag bármilyen kép rögzítésére alkalmas eszközzel készíthetünk. Szabad szemmel látható, színes RGB ortho felvételeken túl készíthetünk hő/ infra, multispektrális, valamint Lidar felvételeket is.

    A hőkamerával készített képek rendszerint ipari létesítmények feltérképezésében használatosak. Legyen szó egy nagyfeszültségű vezeték belógás, terhelés/szakadás vizsgálatáról, vagy akár egy napelempark időszakos ellenőrzéséről, a hőkamera segítségével olyan extra információkhoz juthatunk, amivel kiszűrjük a nem megfelelő hatásfokkal üzemelő hibás elemeket, ezzel nagy segítséget nyújtunk az ipari létesítmények biztonságos üzemeltetéséhez.

    Multispektrális NDVI kamerákkal a növények vegetációs indexét határozhatjuk meg., azaz a kiértékelt felvétel segítségével konkrét képet kapunk a növények jelenlegi állapotáról.

    Lidar eszköz segítségével a sűrű növényzet alá is könnyedén belátunk. Az utómunkálatok során a felmérésből eltávolíthatjuk a fákat, bokrokat, így gyakorlatilag egy sűrűn benőtt erdő talajszintjét tárhatjuk fel, amiből domborzatmodell készíthető.
    A lézer szkenner napjainkban használatos legpontosabb technológia. Akár 100 db terepi mért pont/négyzetméter is felvehető vele.

  • A merevszárnyas drón leginkább a hagyományos repülőgép formájára emlékeztet. A szárnya fix és a törzshöz kötött. A köznyelvben használt “drón” szó alatt a legtöbben a forgószárnyas drónt értik.
    Ennek rendszerint 4-6 karja van mindegyik végén egy-egy motorrak. A drón mint elnevezés, valójában pilóta nélküli járművet jelent.

  • Abszolút pontosságunk minden projektnél 5 cm-en belüli. Igény esetén akár 2 cm/pixelt is elő tudunk állítani.

  • A DSM digitális felszínmodellt, a DTM pedig digitális domborzatmodellt jelent. Fő különbség, hogy a DTM-et hagyományos RGB kamerával is el lehet készíteni. A DSM elkészítéséhez szükségünk van Lidar eszközre. A lézerszkenner adta lehetőségei miatt beláthatunk növényzet, fák, bokrok levelei alá, így könnyedén feltárul előttünk a felvételezett terület felszíne.

  • Röviden és tömören: modern, pontos, és használata költséghatékony.
    A 21. század adta lehetőségeit kihasználva - a lehető legmodernebb technikával - könnyű rádió, illetve robot távirányítású merevszárnyas repülőgépeket használunk.

    Az egyszerű fel- és leszállás miatt, a kívánt területek minden esetben könnyedén elérhetőek, a fényképezett terület rugalmasan alakítható.

    Az üzemeltetési és fenntartási költségek lényegesen alacsonyabbak a hagyományos nagygépes technológiánál, melynek következtében a felvételezés költsége lényegesen kedvezőbb: akár több négyzetkilométeres területek is gyorsan és hatékonyan vehetünk fel.

    Ez koránt sem megy a minőség rovására, sőt. Tekintettel arra, hogy az alkalmazott robotrepülőgépek alacsonyabb magasságon üzemelhetnek, mint a pilóta vezette társaik, a felvételek minősége könnyen meghaladja a hagyományos légifelvételekét. Végeredményül kisebb területeken, kevés számú felvétel is gazdaságosan elkészíthető, mellyel az önkormányzat több működési területét is egyszerre képes segíteni.

  • Különösen hasznos építés monitoring, építés változás követés/detektálás területen.
    A beruházások előzetes felvételezése segíti a tervezők pontos költségtervezését. Időszakos felvételezésekkel pontos képet kapunk az ütemtervek megfelelő betartásáról, az építkezés állapotáról. A kész beruházás ortomozaikját - egy azon felületen - könnyedén összevethetjük a tervekkel, így a nem, vagy hibásan teljesített feladatok azonnal szembetűnnek.

  • Az adott idő alatt felmérhető terület nagysága számos tényezőtől függ. Ilyen befolyásoló tényező az időjárás, a hőmérséklet, az évszak, a felvételezendő terület -/feladat jellege, az alkalmazott technológia. Ezek ismeretében határozható csak meg, adott felvételezés mennyi időráfordítást igényel.

  • Térinformatika és CAD szoftver környezettel kompatibilis állományokat adunk át megrendelőink részére. Cél a megrendelőink igényeinek maximálisan kiszolgálása.
    Igény szerint online térinformatikai rendszert biztosítunk, ahol az adatok internetes böngésző segítségével megtekinthetők.

  • Igény esetén komplett online térinformatikai rendszert biztosítunk, amihez nincs szükség másra, mint internetre és számítógépre.
    Alap kimeneti adataink a dwg és las.
    Ajánlott programjaink pedig a GlobalMapper, 3D View és az általánosságban elterjedt CAD szoftverek.

  • Ügyfeleink elégedettsége a legfontosabb számunkra, ezért a felvételezések megkezdése előtt minden ügyfelünknek egyedi ajánlatot készítünk. Az egyeztetések során átbeszéljük, mik azok a speciális igények, amiket a megrendelő szeretne, hogy teljesítsünk, így a felvételezést és kiértékelést maxumálisan az ügyfél igényire szabjuk.

  • Nagy hangsúlyt fektetünk az ügyfél kezelésre és “utókövetésre”, így bármilyen megoldalndó feladat, felmerülő kihívás esetén ügyfeleink rendelkezésésre állunk.
    Személyes találkozó, vagy egy online meeting keretein belül nyújtunk technikai és/vagy tanácsadói, szakmai segítséget.

  • Nem, alapvetően nem. A megrendelőnek nincs szüksége többre, csupán egy internetkapcsolattal rendelkező számítógépre, vagy laptopra. Alapértelmezés szerint a kiértékelt végeredményt feltöltjük egy online elérhető adatbázisba, amit egy általunk fenntartott szerveren tárolunk. A rendszerhez hozzáférést adunk ügyfelünk számára, aki ennek birtokában saját számítógépről, laptopjáról - aktív internet kapcsolattal - hozzáférhet ahhoz.
    Amennyiben a megrendelő speciális programban szeretné kezelni a tőlünk kapott fájlokat, a számára legmegfelelőbb formátumú végterméket előállítására is van mód.
    Minden ilyen igényt az árajánlat készítése során előre tisztázunk és rögzítünk.

  • A legtöbb esetben nem. Az általunk mért adatokat egy online térinformatikai rendszerbe gyűjtjük és az adatbázis saját szerverünkön tároljuk. Ügyfelünknek ehhez adunk hozzáférést, mellyel gyakorlatilag bárhonnan elérhető lesz az egy internetkapcsolattal rendelkező számítógépről, vagy laptopról.

  • Nem, nem szükséges, hiszen a tőlünk kapott fájlokat kiértékelve adjuk át megrendelőinknek részére, nagy hangsúlyt helyezve a vevőközpontúságra. Technikai jellegű kérdések esetén is számíthatnak ránk megbízóink: szívesen adunk javaslatot a fájlok megnyitásához szükséges legalkalmasabb szoftverre is.

  • A különböző feladatokhoz különböző pilóta nélküli járműveket (UAV) használunk.
    Egy vonalas létesítmény építésénél, ahol időszakos felvételezést végzünk, egy merevszárnyas, 2 méter körüli fesztávolságú kétmotoros elektromos robottávirányítású repülőgépet használunk, amibe RGB fotózásra alkalmas fényképezőgépet rakunk.
    Más esetben, amikor például egy több mint 100 éves műemléket szeretnénk digitalizálni, a szenzor kifinomultsága miatt elengedhetetlen egy forgószárnyas repülőgép, köznyelvi nevén nevezve egy„drón” alkalmazása. Erre azért van szükség, mert a gépre szerelt Lidarnak jóval kisebb sebességre van szüksége, mint egy RGB kamerának. Bizonyos esetekben egy helyben kell statikusan állnia

  • Természetesen! Linkedin valamint Facebook oldalunkon megtekinthetők legújabb híreink, valamint betekintést nyerhetnek mind a terepi, mind az irodai munkálatokba.

  • Ez változó a számos befolyásoló tényezőtől függően, de általánosságban elmondható, hogy merevszárnyas gépeinkkel már akár másfél órát is képesek vagyunk a levegőben lenni.
    Forgószárnyas kopterrel ez az időintervallum kb. 20-25 perc.

  • Ebben az esetben bátran vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink bármelyikén! A szóban forgó feladatot megismerve, elmondjuk Önnek mindkét módszer előnyét és hátrányát is, hogy a szükséges információk birtokában választhasson és dönthessen egyik, vagy másik módszer mellett.

Kapcsolat

Lépjen velünk kapcsolatba

Kérdésével, ajánlatkéréssel keressen minket alábbi elérhetőségeinken.

Email címünk


ventustech@ventustech.hu

Telefonszámunk


+36 70 362 4076

Irodánk címe

1112 Budapest, Rétalja lejtő 9.
Székhely: 2040 Budaörs, Ág u. 1/a

Cégadatok

Adószám: 25335354-2-13
Cégjegyzékszám: 13-09-176420

Betöltés
Üzenete elküldve, köszönjük!