Ortofotó és ortomozaik

  • a világ madártávlatból

Az ortofotó egy olyan légifelvétel, amelyek perspektivikus torzítástól teljesen mértékben mentesek. A felvételeinket 78%-os oldalirányú és 82%-os hosszirányú átfedéssel készítjük - így nem marad olyan pont a területről, ami legalább 10 független fényképen ne szerepelne (míg a hagyományos nagygépes légifotók esetén, ahol 15-25% az oldalirányú átfedés több pont csak 2 képen szerepel, ami alapján nem is lehetséges ortorektifikálni azt).
Ennek köszönhetően a felvételek valamennyi pontját teljes mértékben felül nézetből látjuk. Ez által valósul meg a valódi ortofotó, a „True Ortho”.
Egyszerűbb megfogalmazásban az ortofotó egy levegőből készített kép a talaj felé, melynek perspektívája 90 fokos szöget zár be a talajjal.
Az ortofotó mozaik, vagy más néven ortomozaik nem más, mint megfelelő átfedéssel összeszerkesztett ortofotók sokasága.

Az általunk készített georeferált és pontos geometriájú (torzításmentes) ortofotó az alapja a modern városirányítási, városmenedzsment rendszereknek és tervezési feladatoknak. Mindemellett hatékony segítséget nyújt építéshatósági, fölhivatali, valamint településfejlesztési területeken is.

Lehetséges kimeneti adatai:
geotiff, GeoJPG, ECV, MRSID, kmz, kml, GeoPackage

Néhány referenciánk:

63-as út Sárbogárd
Borota település felmérése
Bosch ipari park
Egri borvidék
Fürjesi út
Győri híd
KFKI telephely
M1-es út
M30-as út
M35-ös út
M4-es út
M44-es út
M76-os út
M8-as út
M9-es út
M85-ös út
M85-ös út Régészet
Paksi-híd-
Pázmánd
R67-es út
Zsámbék Templom
Budaörs Hegyalja út

Pontfelhő és pontfelhő vektorizálása

  • LIDAR (lézerszkenneres) felmérés.
    Pontos, klasszifikált és tisztított domborzatmodell: 100 db mért pont/m2.
    Alkalmas a növényzet alatti terület felvételezése.

Pontfelhőnek nevezzük a lézerszkenner által felmért pontok sokaságát.
A LIDAR felmérésünk esetében legalább 100 db mért pont/m2 felbontást tudunk biztosítani – ennek köszönhetően az erősen erdős területen is körülbelül 10 pont/m2 a talajról verődik vissza, így gyakorlatilag „belátunk” a növényzet alá. Ez teszi lehetővé a pontos, klasszifikált és tisztított domborzatmodell elkészítését. Ezek az adatok/pontfelhők az általunk elvégzett klasszifikáció során válnak értékes információkká, amikor hozzáadott szaktudással objektumok szerint kiértékeljük, rendszerezzük, és a pontfelhőkből CAD programok számára kezelhető vektoros háromdimenziós állományokat állítunk elő. A pontfelhő ilyenkor kap igazi értelmet. Ennek legfőbb előnye, hogy az elkészült, vagy éppen készülő beruházást valós 3D-s környezetben tudjuk megjeleníteni.

Lehetséges kimeneti adatai:
LAS, LAZ, XYZ, DWG, DNG, GeoPackage

Néhány referenciánk:
Bosch Ipari park
Győri híd
M1-es út
M76-os út
M9-es út
M85-ös út
Paksi-híd – Duna
Zsámbék Templom
Budaörs Hegyalja út
Hajógyári sziget
M43-as út, Makó
8 sz. főút Székesfehérvár elkerülő

Digitális felszínmodell és domborzatmodell

  • A Digitális felszín és domborzatmodell, két különböző technológiával, RGB kamerával, és/vagy Lidar scannerrel készített háromdimenziós modell, ami alkalmas pontos számítások és mérések elvégzésére, továbbá a felvételezett terület modellezésére.

A digitalis felszín- és terepmodellek nélkülözhetetlenek a modern tervezési folyamatok során. Az általunk elkészített terep-, és felszínmodellek a meglévő állapotot méret és helyzetpontosan jelenítik meg a tervezéshez szükséges domborzati és felszín viszonyokat leíró alapadatokat.

RGB kamerával készített felvételekből légi háromszögeléssel, vagy Lidar (laserscanner) segítségével előállított digitális domborzatmodell (DTM) alapján történő térfogatszámítás legnagyobb előnye a földi geodézia eljárásokkal szemben az, hogy nagyságrendekkel több adatot tartalmaz, mindemellett leköveti a tényleges felületeket (minimális az interpoláció), ezért a különböző mérések eredménye pontosabb lesz, a hibahatár értéke csökken.
A digitalis terepmodellt (DTM) lézerszkennerrel készítjük el, melynek sajátos tulajdonsága, hogy a lézer képes áthatolni a fák/bokrok levelein, ennek köszönhetően gyakorlatilag a növényzet alá is belátunk. A Lidarral készített felszínmodelleknél a lézersugarak segítségével a lombkorona között a valós terepfelszínről is készítünk felvételt, így a növényzet eltávolításával a valós domborzatot is fel tudjuk mérni, melyet három dimenzióban jelenítünk meg.
Ezzel szemben a digitális felszínmodell (DSM) egy olyan háromdimenziós modell, mely a növényzet és az épített környezet abszolút magasságát reprezentálja.

Lehetséges kimeneti adataink:
GEOTIFF, ASCII, XYZ, CSV, LAS, GeoPackage

Néhány referenciánk:
Egri borvidék
Győri híd
KFKI - Telephely
M4-es út
M44-es út
M76-os út
M85-ös út
M85-ös út, Régészet
R67-es út
Zsámbék Templom
Budaörs Hegyalja út

Szintvonalas térkép vízfelszín felett és alatt

  • Pontos magassági/mélységi információkat tartalmazó térkép: kifejezi a magasságkülönbségeket, a domborzatok formáját, a meredekség mértékét és annak irányát.

A szintvonalas térkép a felszín azonos magasságú tereppontjait összekötő vektoros vonal, melyet vízfelszín feletti és alatti dombozatmodellekből állítunk elő.
Szintvonalas térképnek köszönhetően a kívánt területről egyszerű, de pontos magassági/mélységi információkhoz juthatunk.
Előnye, hogy fájlmérete meglehetősen kicsi, ezért könnyedén megjeleníthető szinte bármilyen számítógépen. A domborzatábrázolás mellett kifejezi a magasságkülönbségeket, a domborzatok formáját valamint a meredekség mértékét és irányát.

Lehetséges kimeneti adataink:
DWG, DXF, DGN, SHP, GeoPackage

Néhány referenciánk:
63-as út Sárbogárd
Egri borvidék
Gyúró
M85 Régészet
Budaörs Hegyalja út
Paksi-híd

HD map

  • az autonóm járművek alapkészsége

A HD map az autonóm járművek tökéletes és biztonságos működésének elengedhetetlen alappillére.
Az általunk felvételezett területet digitalizáljuk, és az összes érdemleges információt – úgymint forgalmi rendet, horizontális és vertikális forgalomtechnikai jelzésképeket (forgalmi jeleket és táblákat), közúti visszatartó rendszereket, geometriai kialakításokat - az autonóm járművek számára olvasható cm pontos, digitális alaptérkép rendszerben állítjuk elő.

A HD Map segítségével az autonóm járművek felhasználásán túl forgalmi szituációkat tudunk modellezni.

Lehetséges kimeneti adataink:
open drive (XODR), megjelenítés Carlaban, GeoPackage

Néhány referenciánk:
ZalaZone Smart City

Hőtérkép

  • a láthatatlan megjelenítése

A hőtérkép, más néven hőmérsékletileg színezett térkép akár tized fokonként vizualizálja a távérzékelt objektumok, terület hőmérsékleti adatait.
Ennek köszönhetően hőkamerás szenzoraink segítségével több különböző energetikai létesítmény -napelemparkok, nagyfeszültségű vezetékek – hatékonyságát és/vagy (nem) megfelelő működését tudjuk ellenőrizni. A felmérést a kiértékelés követi: egyértelműen meg tudjuk határozni, hol melegszik (túl) egy elektromos vezeték, hol nem teljesít jól egy napelem, hol magas a talajvíz. A gyors, hatékony és egyértelmű beazonosításnak köszönhetően a hibák, és lehetséges veszélyforrások gyorsan korrigálhatók, javíthatók.

Lehetséges kimeneti adatai:
geotiff, GeoJPG, ECV, MRSID, GeoPackage

Néhány referenciánk:
BITEP ipari park
M9-es út

Vegetációs index

  • NDVI, avagy multispektrális felvételezés

A precíziós mezőgazdaság elengedhetetlen támogatója a termőterületek folyamatos monitoringozása. A növények állapotát az ember számára a vegetációs index segítségével lehet érzékelhetővé tenni.

A vegetációs index egy dimenziómentes mérőszám, amely egy adott terület vegetációs aktivitását fejezi ki. A vegetációs index hatékony áttekintő képet nyújt a termőföldek, növények, erdők állapotáról.
A felvételezés speciális multispektrális, úgynevezett NDVI kamerával végezzük. A szenzor sajátossága, hogy olyan eltéréseket képes érzékelni, és megjeleníteni melyek szabad szemmel nem láthatók. Mindemellett a felvételek a területekről cm pontos helyadatokat (geolokációt) tartalmaznak.
A vegetációs index segítségével - a kiértékelt állományból - minden beavatkozást igénylő terület könnyedén azonosítható.

A teljesség igénye nélkül definiálni tudjuk a túlöntözött/száraz területeket, a fertőzött növényeket, tápanyag hiányos növényeket, stb.

Használata nem csak hatékony, de költséghatékony megoldási módszert is jelent:
lokalizáljuk egy termőföld fertőzött területeit, mely alapján elegendő csak az érintett részeket permeteznünk az egész terület helyett. A környezetvédelem mellett a technológia ezzel rengeteg munkaórát, vegyi-, vagy tápanyagot , energiát és pénzt spórolhatunk.

Lehetséges kimeneti adataink:
GEOTIFF, GEOJPG, ECV, MRSID, GeoPackage

Néhány referenciánk:
BITEP ipari park
Budaörs Hegyalja út
Bodri pincészet
Koch pincészet
Egri borvidék

Digitális medermodell

  • fontos információ a víz alattról

Álló- és folyó vizeknél a víz felszínén közlekedő pilóta nélküli hajóval, illetve az arra rögzített szonár segítségével készítünk felületmodellt a mederfenékről.
A végeredményül kapott felszínmodell és/vagy szintvonalas térkép pontos információt nyújt a mederfenék aktuális állapotáról, mely hidraulikai számítások és modellezések alpját képezi.
Mindemellett modellezni tudjuk az időszaki változásokat, illetve bánya kitermelések során - ugyancsak az időszakosan előállított medermodellek összehasonlításával - jól modellezük és mérjük a kitermelt anyag mennyiségét.
Hasznossága az egyedülállóságában rejlik. A víz felszín alatti meder felületmodelljének elkészítésére az egyetlen hatékony módszer.

A digitális medermodell segítségével költséghatékonyan tervezhetünk, követhetünk olyan víz alatti munkálatokat is, amik hídépítésnél, meder kotrásnál, vagy kikötők karbantartásánál merülnek fel.

Lehetséges kimeneti adataink:
GEOTIFF, ASCII, XYZ, CSV, GeoPackage

Néhány referenciánk:
Tagi bánya tó
Paksi-híd – nagy Duna meder
Velencei-tó
Győr – Mosoni-Duna ág

Megvalósulási térkép

  • a terv/tény eltérések kimutatására

A megvalósulási térkép egy olyan dokumentáció, melyen cm pontossággal összevetjük a terveztt létesítményeket a megvalósult állapottal.

Miért is hasznos az utólagos felmérés?

Ennek segítségével lokalizáljuk a tervezett állapothoz képest a megvalósítás során bekövetkezett “elépítéseket”. Az elkészült építmények pontos összevetése a tervekkel hasznos infomrációakkal szolgál, így szinte minden apró eltérés kiszűrhető.

Megvalósulási térkép felvételezésénél az elkészült munka pontos 3D felmérése, vektorizálása és dokumentálása is megtörténik.

Lehetséges kimeneti adataink:
DWG, GeoPackage

Néhány referenciánk:
63-as út
M1-es út
M30-as út
M35-ös út
M4-es út
M44-es út
M76-os út
M8-as út
M83-as út
M9-es út
M85-ös út
M85 -ös út Régészeti feltárás
R67-es út

Építés-monitoring

  • mindig naprakészen

A beruházások során – különösen, ha nagy volumenű és/vagy hosszú ideig tartó építkezésről van szó – kritikusan fontos az átláthatóság és a folyamatok nyomon követhetősége.
Ezekre ad lehetőséget a légifelvételezéssel kezdődő építés monitoring.
Szolgáltatásunknak köszönhetően egy platformon jelenítjük meg a különböző állományokat (pld. építési tervek, ortofotók, kataszteri térképek, rendezési tervek, szabályozási tervek, közmű tervek, stb.), mellyel lehetővé tesszük az építési munkálatok megfelelő haladásának ellenőrzését.
A rendszeres felvételezéssel nem csak a vátozáskövetéshez nyújtunk hatékony megoldásokat, hanem rendkívül pontos, nagyfelbontású bemeneti adatokat állítunk elő a napjainkban egyre elterjedtebb Building Information Modeling, azaz a BIM rendszerekhez. Az általunk készített felvételekkel, és általunk fejlesztett, automatizált feldolgozó szoftverekkel és algoritmusokkal rendkívül gyorsan állítunk elő értékes adatokat az építés előrehaladásáról, melyek alapján a kivitelezés elszámolásához nyújtunk megbízható és pontos háttéradatokat.

Lehetséges kimeneti adataink:
LAS, LAZ, DWG, DXF, DGN, SHP, GEOTIFF, GEOJPG, ECV, MRSID, GEOTIFF, ASCII, XYZ, CSV, GeoPackage

Néhány referenciánk:
M30-as út
M35-ös út
M4-es út
M44-es út
M8-as út
M85-ös út
R67-es út

Kitakarásvizsgálat

  • melynek segítségével beazonosítjuk a holttereket

A kitakarátsvizsgálat a tervezés folyamatában nyújt hatékony, kézzel fogható segítséget.
A drónelhárító rendszerek, átjátszó állomások közötti “átláthatóság”, valamint biztonságtechnikai (kamera) rendszer tervezése során nélkülözhetelen a kritikus pontok közötti holttér mentes lefedettség.
A takarásban lévő területek ismeretében a vizsgálat során egyértelműen rámutatunk azokra a területekre, amelyeket kritikusak a telepíteni kívánt rendszerek “összeláthatósága” szempontjából.

Az üzemelő objektumoknál (pld.: gyártelepek, ipartelepek, épület komplexumok) ellenőrizhető a használatos biztonságtechnikai rendszer. A kitakarásvizsgálat elvégzésével ellenőrizhetjük, valóban lefed-e a rendszer minden szüskéges területet, és amennyiben nem, úgy egyértelműen láthajuk, hol és milyen beavatkozással szűntehetők meg a kitakart területek, holtterek.

Lehetséges kimeneti adatai:
geotiff, GeoJPG, ECV, MRSID, GeoPackage

Néhány referenciánk:
Bosch- Ipari park
Hajógyári sziget

Animációs videó és filmkataszter

A beruházások előkészítése során a tervezett létesítmény tökéletes, animált bemutatása a valós környezet tökéletes felmérésével és reprezentálásával. A modellezés részletessége és alapossága csak a megrendelőink vágyain múlik.
A kivitelezés során építés monitoring keretében készített animációs videóink átfogóan és látványosan ábrázolják az időszaki előrehaladás mértékét.
A létesítmény megvalósítását követően a beruházás menetét bemutató teljes, átfogó animációkat is készítünk.

Filmkataszterünk a georeferált, méretpontos állományok segítségével lehetővé teszi a filmkészítéshez szükséges helyszínek megismerését és berendezését, hogy a Megrendelőink a leghatékonyabban tudják előkészíteni és testre szabni a forgatási helyszíneket.

Lehetséges kimeneti adataink:
AVI, MP4, MOV

Néhány referenciáink:
M44 Tiszakürt – Kondoros építés előrehaladás
M85 Csorna – országhatár tervezés, építés bemutatása
M85 megvalósult állapotot bemutató animáció
8. sz. főút Várpalota elkerülő szakasz megvalósulását bemutató animáció
M4 Berettyóújfalu – országhatár közötti szakasz építés közbeni állapotokat rögzítő

Kapcsolat

Lépjen velünk kapcsolatba

Kérdésével, ajánlatkéréssel keressen minket alábbi elérhetőségeinken.

Email címünk


ventustech@ventustech.hu

Telefonszámunk


+36 70 362 4076

Irodánk címe

1112 Budapest, Rétalja lejtő 9.
Székhely: 2040 Budaörs, Ág u. 1/a

Cégadatok

Adószám: 25335354-2-13
Cégjegyzékszám: 13-09-176420

Betöltés
Üzenete elküldve, köszönjük!